06.04.2019
Ormancılıkta Sertifikasyon

05.04.2019 tarihinde Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü toplantı salonunda Orman Mühendisi Avni Arslan tarafından “Ormancılıkta Sertifikasyon” konulu sunum gerçekleştirildi.

Orman sertifikalandırma; çevre bilinci yüksek tüketici kesimleri ile sürdürülebilir orman işletmeciliğini gerçekleştiren üretici kesimler arasında güçlü bir bağ kurmak suretiyle, ormanların daha iyi yönetilmesini teşvik etmek ve ormancılık faaliyetlerinin sürdürülebilir kalkınma ilkelerine uygun olarak, sürdürülebilir orman yönetimini sağlamak için geliştirilmiş oldukça yeni bir sistemdir. Sertifikalandırma;  bir  ürün,  hizmet  veya  sürecin  kurallarda  belirtildiği  gibi  yapıldığının  teyit edilmesini sağlamaktır.

Orman Mühendisi Avni Arslan’ın ekonomist ve sosyolog yönlerini de katarak sunumunu karşılıklı soru cevap şeklinde ayrıntılı olarak yapması; sertifikasyonun ülkemize ve ormancılığımıza neler getirdiğinin anlaşılmasında önemli bir yeri olmuştur. Sunuyu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Ormancılıkta Sertifikasyon Araştırma Sunusu1.pptxOrmancılıkta Sertifikasyon Araştırma Sunusu1.pptx


Yazdır