05.07.2019
Ülkemiz Kestane Ormanlarında Görülen Hastalıklar

05.07.2019 tarihinde Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü toplantı salonunda Biyolog Deniz Çakar tarafından “Ülkemiz Kestane Ormanlarında Görülen Hastalıklar” adlı sunum gerçekleştirildi.

Kestane dünyada, kuzey yarım kürede, genelde serin ve yağışlı bölgelerde geniş bir yayılışa sahiptir. Özellikle Güney Avrupa, Asya kıtasının güneybatı ve doğusu bölgeleri, Afrika’nın kuzeyi ile Kuzey Amerika’da yayılış gösterir. Castanea sativa (Anadolu kestanesi)’nın dünyadaki yayılışı Hazar denizinden atlas okyanusuna kadar olan bu hatta  en geniş yayılış alanı başta Fransa, İsviçre, İtalya ve Türkiye’dir. Kestane (Castanea sativa Mill.) yurdumuzda Kafkaslardan başlayarak Kuzey Anadolu (Karadeniz sahili) boyunca Bulgaristan sınırına kadar, Marmara çevresi ve Batı Anadolu’da yayılış göstermektedir. Ayrıca Akdeniz Bölgesinde (Isparta, Manavgat, Alanya) de lokal olarak bulunmaktadır.

FAO (2012) kaynaklarına göre 2011 yılında dünyada yaklaşık 2 milyon ton kestane meyve üretimi yapılmaktadır. Çin en büyük üretici durumunda olup 1.7 milyon ton üretimle ilk sırada, 60 bin ton kestane üretimi ile de Türkiye dünyada ikinci sırada yer almakta ve dünya kestane üretiminin yaklaşık %3’nü karşılamaktadır. Ülkemizdeki kestane meyve üretimi, özel mülkiyetteki kestaneliklerden ve devlet ormanlarından karşılanmaktadır. FAO’nun 2017 istatiksel verilerine göre; Çin 1,939,719 milyon ton üretimiyle dünyada ilk sırada yer almakta ve Türkiye 62,904,00 bin ton üretimiyle 3. sırada yer almaktadır (Anonymous 2017).

Ülkemizde bugüne kadar kestanelerde verim kaybına ve ölümlere yol açan en önemli ve yaygın iki hastalık;
*Kestane kanseri (Cryphonectria parasitica) 
*Kök ve kök boğazı çürüklüğü (Phytophthora)  rapor edilmiştir.

DİĞER HASTALIK ETMENLERİ

Botryosphaeria dothidae (Fusicoccum aesculi)

Valsa spp. (Cytospora spp.)

Phomopsis castenea

Pestalotiopsis guepini’dir.

                Hastalıklar ve mücadele yöntemleriyle birlikte yapılan çalışmaların ele alındığı sunumda şu an ülkemizin hastalıkla mücadelede nerede olduğu bütün boyutlarıyla ortaya kondu. Katılımcıların ilgiyle izlediği sunum soru cevaplarla devam ederken gelinen nokta; hastalıkla yapılan mücadele çalışmalarının ilgili kurumların desteklerin artması ve gerek laboratuvar gerekse arazi çalışmalarının devam etmesi gerektiği yönünde oldu.


Yazdır