22.03.2021
21 Mart Dünya Ormancılık Günü Büyük Bir Çoşkuyla Kutlandı.

21 Mart Dünya Ormancılık haftası kapsamında Bolu Valiliği, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün katılımlarıyla İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yıldönümü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına, Bolu ili merkez Paşaköy Mahallesi’nde hatıra ormanları oluşturulup; 480 adet Ladin fidanı dikimi yapıldı.

Fidan dikim törenine, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Yavuz Çankaya, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İl Emniyet Müdür Vekili Mustafa Güntekin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ömer Ersever, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı; Enstitü Müdürümüz Dr. Mustafa Arslan, kurum çalışanları, öğretmenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı,  1971 yılından bu yana 21 Mart’ın Dünya Ormancılık Günü olarak kutlandığını belirterek bu yıl ki ormancılık günü etkinliklerinin, “Yanan Ormanlar Küllerinden Doğuyor” temasıyla, 81 ilde kutlandığını ifade etti. Bolu Merkez’de yapılan fidan dikim etkinliğine eş zamanlı olarak Dörtdivan ilçesinde geçen sene meydana gelen yangın sahasında da aynı şekilde fidan dikimi yaptıklarını sözlerine ekleyerek 21 Mart Dünya Ormancılık Gününü kutladı.

Bolu’nun %65 oranında ormanlık alana sahip olduğunu ifade eden Vali Ümit, “Devlet millet el ele, bu toprağa bir tane de olsa fidan yerleştirebilmek adına buradayız. Bolu olarak şanslı illerden biriyiz. %65’e varan orman alanımız var. Neredeyse, fidan dikecek yerimiz yok. Ancak dikilen her ağaç, bütün canlıların sığınağı olarak çok büyük önem arz etmektedir. Bu bilinçle yıl boyunca önemli sayıda fidan dikiyoruz.

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisimizde kabulünün 100. Yıl dönümü ve 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle oluşturulacak olan hatıra ormanlarına fidanları toprakla buluşturmak için buradayız. Ağaç dikme eylemi sadece bir gün değil yıl boyunca devam etmesi gereken bir eylemdir. 2020 yılında ilimizde 83 milyon 500 bin fidan toprakla buluşturuldu. Bu yıl inşallah daha fazlası dikilecektir. Yani sadece istihsal, üretim yapılmıyor, dikim de yapılıyor. Bütün Bolulu hemşehrilerimiz müsterih olsunlar. Ormanlarımız, ormanın kıymetini bilen ve orman konusunda tecrübeli arkadaşlarımıza emanet. Her sene kesilen ağaçtan çok daha fazlası dikiliyor. Çünkü orman göze zevk, gönüle ferahlık, toprağa istinat, suya baraj, doğaya süs, devlete zenginlik, bütün canlılara sığınaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit, programa katılan protokol üyeleri, öğrenciler ve öğretmenler ve vatandaşlar tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıldönümü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına Paşaköy Mahallesi mevkiinde D-100 devlet yolu kenarına oluşturulan hatıra ormanlarına fidan dikilerek 480 adet Ladin fidanı toprakla buluşturulmuş oldu.


Yazdır